Музей. Підвалини
Хмельницький обласний художній музей, вул. Проскурівська, 47, Хмельницький, Україна
18 - 26 січня 2016
Проект «Музей. Підвалини» – мистецьке дослідження, в якому пропонується зосередитися на декількох засадничих модусах діяльності Хмельницького обласного художнього музею, а сам: історія утворення й становлення ХОХМ, специфіка праці та трудові відносини усередині музею, особливості перебування в ньому мистецтва і твору мистецтва й таким чином почати розмову щодо актуальних соціальних і культурних функцій музею взагалі.
Учасники дослідження будуть опиратися на пряму мову із сьогоднішніми та колишніми працівниками та працівницями музею, на документи, архівні матеріали та твори мистецтва із колекції музею. До дослідження долучились художники та теоретики мистецтва з Києва – Ларіон Лозовий, Антон Лапов, Катерина Бадянова, хмельницькі мисткині – Аніта Немет, Аня Азаренко, а також до проекту долучилися студенти спеціальності культурологія Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії.
Результатом дослідження має стати щось на кшталт музею в музеї – нетривала, можливо тижнева, виставка в підвалі ХОХМ, яка, базуючись на зазначених матеріалах та напрямах дослідження, зможе репрезентувати альтернативний історичний наратив становлення та сьогоднішнього існування ХОХМ.
Якщо говорити детальніше про напрями дослідження, то в першу чергу, це розмова про художній твір, а точніше – про розуміння художнього твору як історичного, соціально-культурного явища, а зрештою про те розуміння мистецтва, яким послуговується в своїй практиці ХОХМ. Адже художній твір розміщений в музеї, існує не тільки і не стільки на стіні, але й десь поза нею. Отже, одне з питань – це питання про місце художнього твору.
Інший напрям – це специфіка праці усередині музею. Мається на увазі – праця наукових співробітниць, на якій зазвичай базуються способи репрезентації мистецтва, праця реставраторок, наглядачок, технічного персоналу, яка врешті уможливлює цю репрезентацію, а інколи впливає на неї.
Все ж головним фокусом дослідження має бути історична ретроспектива виникнення та становлення ХОХМ, через його офіційне виникнення в умовах розпаду радянської держави. В таких умовах, з одного боку офіційне розуміння мистецтва вже перестало бути достеменно визначеним, стало непевним, з іншого боку, залишилась стабільною бюрократична система держзамовлень.
Становлення самого музею – формування його фондів, наукової роботи і основаних на ній форм репрезентації мистецтва – відбувається в умовах іще не усталеної, а тому вільної у формуванні та виборі можливостей свого буття мистецької й культурної сфери, в рамках становлення нового суспільства загалом. Можливо тому до виставкових проектів ХОХМ 1990-х р. потрапляє так багато творів із мистецького явища, що десятиліття тому називали неофіційним, або нонконформістським мистецтвом? Можливо у цьому історичному відрізку виникає ситуація, що зумовлює появу цілої зали нефігуративного живопису та впливає на сьогоднішнє позиціонування музею, як музею сучасного живопису?
Такі питання – тези, звісно мають лишатися лише профанським припущенням та потребують критичного підходу, більш детального й ґрунтовного аналізу. Та все ж, як припущення, вони можуть бути точкою відліку в розмові про підвалини художнього музею.
Куратор - Денис Панкратов
Організатори проекту – МЕТОД ФОНД та Хмельницький обласний художній музей.
ПРОГРАМА:
18.01 – у понеділок, о 16:00, відбудеться презентація онлайн-каталогу документацій та рефлексій художнього проекту «Розчарування речі», що проходив в серпні минулого року у стінах ХОХМ.
19.01 – у вівторок, о 16:00, відбудеться зустріч із художньою та дослідницькою групою «Лабораторія критичного архівування». В рамках зустрічі відбудеться коротка теоретична презентація про функції музею «Навіщо музей?» від Ларіона Лозового та Антона Лапова.
20.01 – у середу, о 16:00, відбудеться лекція «Музей – можливість критичної історіографії», лекторка – теоретикиня мистецтва Катерина Бадянова.
26.01 – у вівторок, о 16:00, відбудеться відкриття виставки «Музей. Підвалини»
Протягом роботи виставки плануються авторські та кураторські екскурсії
Усі заходи відбуватимуться у підвальному приміщенні Хмельницького обласного художнього музею, що знаходиться за адресою вул. Проскурівська, 47.
Інформація про «Музей. Підвалини» та фотографії на сайті Хмельницького обласного художнього музею >>