Практики залежності

Семінар «Практики залежності», 21–23 вересня, Вроцлав, Польща

Семінар Метод фонду відбудеться в рамках виставки «Ступінь залежності».

Практики солідарної взаємодії, колективна дія, поглинаються численними протиріччями щойно втрачають зв’язок із історичною конкретністю своїх причин.

Заклики до об’єднання, солідарності перетворюються у монотонний стогін, захоплюючи своїх ораторів і відповідаючи загальному мотиву сумної пісні вітчизняної, пострадянської культури. Взаємодія постає приписом неоліберального дискурсу – примушує вибудовувати оптимізаційні стратегії, системи регулювання й управління – і перетворюється на примус.

Мистецькі практики, що розуміють взаємодію як беззаперечне благо, що мають її за свій предмет чи репрезентують як твір мистецтва, відповідають граничній атомізації неоліберального суспільства, проте наражаються на сумнівність мистецького значення в плутаності політичних та естетичних завдань.

З іншого боку, як форма виробництва колективні практики, залишаючись невидимими в творі мистецтва, ризикують приховуванням внутрішніх протиріч - корпоративізації, ієрархізації, експлуатації, іншування.

Колективна дія, що зважає на протиріччя і пастки взаємодії, змушена перш за все визначати свою колективність. Причому кожна конкретна практика визначає колективність щоразу наново, що також означає прояснення своїх соціальних та історичних умов, методів та мети.

Робоча група Метод фонду в рамках семінару «Практики залежності» пропонує дещо обтяжити звичну репрезентативну невагомість колективної дії/взаємодії, через прийняття учасниками/цями певної відповідальності:

Уявімо, що ми тут усі разом представляємо українське сучасне мистецтво.

Учасники/ці семінару мають заздалегідь сформулювати метод чи алгоритм співпраці у спільноті, членом якої вони є, щоб застосувати його для виконання колективного висловлювання під час семінару. Метод фонд запропонує висловлювання, як і умови роботи з ним.

До семінару запрошено представники колективів-учасників виставки “Ступінь залежності”.

Семінар відбудеться в рамках тривалого дослідницько-мистецького та освітнього проекту «Метод фонду» з критичного (пере)осмислення і прояснення ключових понять культурного і політичного поля – «Передмова».