Німі свідки

Німі свідки - п'ятий семінар "Передмови"

відбувся 25-28 серпня 2016, за адресою бульвар Шевченка, 12, Національний музей Тараса Шевченка, Київ.

Семінар відбувся паралельно з виставкою Євгенії Бєлорусець «Перемоги переможених».

27 серпня, субота - «The Ukrainians as a case study» - дискусія щодо презентації політичної і культурної ситуації в Україні з часів Майдану за участі Беттіни Кляйн, кураторки групової виставки «The Ukrainians» у daadgalerie, Берлін, 2014.

*

Витягнута з реальності річ або фотографічне зображення як «запис» і реєстрація події є конфліктними завдяки їхній показній автентичності, претензії на достовірність.

Фотографія є фрагментом світу в рамці об’єктива, висмикнута річ є уламком реальності, що ще шукає способу репрезентації. Одночасно фотографія є «записом» вибору, суб’єктивного судження про цю реальність, отже може бути надійним свідком. Проте чи можемо ми повністю контролювати власний спосіб фотографування? Захоплені та вражені цими уламками, ми стаємо неуважними щодо їхньої рецепції. Як зі свого боку захопити той образ реальності, про яку вони свідчать?

З іншого боку, значення цим матеріалам надаються у їхній подальшій циркуляції в репрезентаціїних каналах (ЗМІ, музеї, видавництва тощо). Репрезентаційні канали здебільшого зраджують – принцип добору матеріалів та зміна їхньої інтерпретації позначена війною між панівними версіями пам’яті.

Аналізуючи різні типи виставок та видань, що мають на меті презентувати події в Україні, ми будемо працювати з матеріалами, вибір яких був зумовленим або які вже потрапили в репрезентаційні канали. Як зміна контексту оформлює сприйняття певного образу і його інтерпретацію? Через які процедури можливо звільнити ці свідчення від приписаного репрезентаційними каналами значення й повернути в актуальні відносини? Як ці «німі свідки» у статусі об’єктів мистецтва стають дієвими опосередкуваннями невидимого (наших досвідів і дій), як починають говорити про ухвалені судження, висновки й інтерпретації? Чи за ними залишається порожнеча мовчання?

*фрагмент з анонсу семінару